Categories
Blog

Laste Permaaia Kasvuhoone

Laste perma kasvuhoone

Meil on rõõm teatada uuest kasvuhoonest Tsirgumäe toidusalus. Tegemist on lastele mõeldud kasvuhoonega ning teoks sai see Valga Leaderi “Aktiivne kogukond ja noored” meetme toel. Kasvuhoone on mõeldud kõigile küla lastele ja on osa „Lasteaiast“. Lasteaed on ala toidusalus, kus lapsed otsustavad, mida nad seal teevad. “. Tsirgumäe toidusalu kasvatab enda toitu permakultuuri põhimõtetel ja eesmärk on anda oma teadmisi edasi järgnevale põlvkonnale. Seetõttu saab ka see kasvuhoone toimima jälgides permakultuuri põhimõtteid arvestades laste soove ja ideid. Eesmärk on neid suunata aga lõpp sõna jääb selles alas neile.

Hetkel on lasteaias 8 permapeenart, kus on kasutatud vanasid seenepakke shiitake seene istandusest. Koivakonnu OÜ tegeleb seenekasvatusega ning vanad pakud saab ideaalselt kasutada peenarde äärteks. Kõik kaheksa peenart on ilusti umbrohtu täis ning sekka ka mõned maapirnid, patisonid, kassinaerised ning shiitaked. Näevad välja hullult lahedad igaljuhul. Kevadel panid lapsed sinna ohtralt salatit, mis nüüdseks on kõik õitsema läinud. Järgmine aasta peaks siis kohe varakult seemnetest ise salat paljunema hakkama. Jälgimisprotsess on põnev ka meile.

Kasvuhoonesse tuleb see mida lapsed otsustavad. Aurora (meie 7a tütar) läheb esimesse klassi siis koostöös Hargla kooli esimese klassiga on mõttes kasvuhoone sisemus plaanida. Hetkel on meil üks viinamari sinna pakkuda. Aga eks vaatab, kuidas sellega siis saab. Laste alal toimetamisega jätkame kooli alguses. Kord nädalas saab neil olema aia ja metsa õppe päev, kus toimetame lasteaias ja avastame metsa.

Natukene ka Leader toetusest. Nagu eespool juba mainisime saime toetust Valgamaa Leader meetmest. Kokku oli kasvuhoone hind 4980 eurot ning omaosalus 498 eurot. Selleks, et kasvuhoone ehitada pidime tegema hoonestusõiguse Tsirgumäe toidusalu maa-alale. Tegemist notariaalse lepinguga. Seejärel esitama ehitusteatise ning nüüd ka kasutusteatise. Täitma ära terve hunniku pabereid ning allkirjastama need. Hetkel on veel aruanne teha ning Pria pole veel rahasid meile väljastanud. Kuid kasvuhoone on vägev ning kindlasti oli organiseerimisvaev seda väärt.

Kasvuhoonel on lahedad aknad. Need avanevad ja sulguvad ise. Ilma mingi elektri mootorita. Polegi täpselt aru saanud, mismoodi see süsteem käib aga vähemalt töötab. Klaasid on paksud ning näeb välja ülivägev. Kasvuhoone ehitas Ahto Raudoja ning OÜ Katusõkatja. Suured tänud kõigile osalistele ning eraldi veel Parmu Ökoküla ning Kalev Raudsepale.